Search your favorite song for free

1. Kolombiya hükümeti FARC'tan sonra ELN ile barış masasında

 • Duration: 78
 • Channel: news
Kolombiya hükümeti FARC'tan sonra ELN ile barış masasında

Kolombiya’da hükümet Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan anlaşmanın ardından ülkenin ikinci büyük isyancı grubu Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile barış görüşmelerine başladı. 50 yılı aşkın süredir devam eden çatışmaları bitirmeyi amaçlayan müzakereler Kolombiya’nın komşusu Ekvador’un ev sahipliğinde yapılıyor. ELN, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütleri listesinde bulunuyor. Küba Devrimi’nden esinlenerek kurulan örgütün yaklaşık bin 500 militanının bulunduğu tahmin ediliyor: “Silahlı çatışmayı sona erdirmek için öncelikle siyasi ve sosyal çatışmanın devam edeceğini kabul etmemiz gerekir ve bunu başarmanın yolu diyalogdan geçiyor.” Kolombiya hükümetinin Başmüzakerecisi Juan Camilo Restrepo adam kaçırma eylemleri devam ettiği sürece barış masasında ilerlemenin ve diyaloğun inandırıcılığının çok zor olacağını belirtti: “ELN’e tüm Kolombiyalıların önünde adam kaçırma eylemlerine son vermeleri çağrısında bulunuyorum. ELN bu kararı vermeden herhangi bir anlaşmanın oluşturulması sürecinde ilerleme kaydedilemez.” Ulusal Kurtuluş Ordusu ile barış görüşmeleri geçen hafta örgütün rehin tuttuğu eski kongre üyesi Odin Sanchez’i serbest bırakmasının ardından başladı. Örgüt pazartesi günü de rehin tuttuğu asker Freddy Moreno’yu serbest bıraktı.


2. Kolombiyalılar barış için yürüdü

 • Duration: 68
 • Channel: news
Kolombiyalılar barış için yürüdü

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da binlerce kişi barış için yürüdü. Hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanan anlaşmayı destekleyenler, barış sürecinin hızlandırılmasını istedi. Referandumda, çok az oy farkıyla reddedilen anlaşma 52 yıldır süren çatışmaları bitirmeyi hedefliyor. Sürecin mimarı Devlet Başkanı Juan Manuel Santos orta yolu bulmak için anlaşmaya karşı çıkanların önerilerini dikkate alacağını duyurdu. Santos, televizyondan halkına seslenerek, “Büyük çoğunluk beni bir an önce çözüm bulmakla görevlendirdi çünkü belirsizlik bu sürecin en büyük düşmanı. Şüphesi olan herkesi dinleyeceğim ve fikirlerinin müzakere masasında değerlendirilmesini sağlayacağım. Barış bizi birleştirmeli, barışla gelecek nesillere daha iyi bir ülke inşa etmeliyiz” dedi. FARC’tan sonra ülkedeki en büyük silahlı örgüt olan Ulusal Kurtuluş Ordusu’yla (ELN) da barış görüşmeleri başlıyor. Örgüt müzakereler öncesinde, en az iki rehineyi serbest bırakacağını açıklamıştı. Bu haberin üzerinden çok geçmeden elinde tuttuğu Choco kentinin eski valisi Odin Sanchez’in görüntülerini yayınladı. Yaklaşık 2 bin militandan oluşan ELN’in elinde kaç rehine olduğu bilinmiyor. Tarafların temsilcileri pazartesi günü Venezuela’da yaptığı basın açıklaması yaptı, barış görüşmelerinin 27 Ekim’de Ekvador’da başlayacağı duyuruldu.


3. Papa Francis'ten Kolombiya'daki barış sürecine tam destek

 • Duration: 75
 • Channel: news
Papa Francis'ten Kolombiya'daki barış sürecine tam destek

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, başkent Bogota’da Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve eşi Maria Clemencia Rodriguez de Santos tarafından resmi bir törenle karşılandı. Papa Francis, Kolombiya hükümetinin FARC örgütüyle başlattığı barış surecine desteğini göstermek için Kolombiya’yı 31 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk papa oldu. Papa, barıştan dolayı tarafları takdir ettiğini şu sözlerle dile getirdi: “Ziyaretim bana yıllardır süren silahlı çatışmaları sona erdirme ve uzlaşma yolları bulma çabalarını takdir etme fırsatı verdi. Sizleri barış yolunda destekliyorum. En büyük kahramanlık savaşmak değil barışı inşa etmektir.” 1964 ve 1986 yıllarından sonra üçüncü kez bir papa Kolombiya’yı ziyaret etti. Bogota hükümeti, hassas barış sürecine destek vermesi için Papa’nın ziyaretinin hazırlıklarına uzun süre önce başlamıştı. Kolombiyalılar barış elçisi olarak niteledikleri ruhani liderin gezisi sırasında toplulukları selamlaması için “papamobil” adı verilen özel bir araç dahi üretti. Kolombiya’da, ayrılıkçı FARC hareketiyle 50 yılı aşkın bir süre devam eden iç savaş Devlet Başkanı Santos’un yoğun çabaları ve Küba’nın arabuluculuğu ile son buldu. FARC örgütü Ağustos ayında silah bırakma sürecini tamamlamış ve kurulan siyasi partiyle ilk seçimlere katılacağını duyurmuştu. Öte yandan Kolombiya hükümeti, papanın ziyaretinden sadece bir gün önce, salı günü Ulusal Kurtuluş Ordusu ELN ile ateşkes imzaladı. Katolik Klisesi’nin de tasdik edeceği anlaşma ile Kolombiya son isyancı grupla da ateşkes yapmış oldu.


4. Kolombiya-ELN barış müzakereleri ertelendi

 • Duration: 45
 • Channel: news
Kolombiya-ELN barış müzakereleri ertelendi

Kolombiya ile ülkenin ikinci en büyük silahlı örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında planlanan barış görüşmeleri son dakika ertelendi. Müzakerelerin 27 Ekim’de, Ekvador’un başkenti Quito’da yapılması planlanmıştı. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, görüşmelerin başlaması için örgütün rehin tuttuğu Odin Sanchez’in serbest bırakılmasını şart koştu. Choco kentinin eski valisi Sanchez altı aydır örgütün elinde. Küba devriminden etkilenen radikal Katolik rahiplerin devletle mücadelesi 52 yıldır devam ediyor. Ülkenin petrol sahalarına saldırı düzenlemekle bilinen örgüt, barış görüşmeleri için elindeki bir çok rehineyi serbest bırakmıştı. Yaklaşık 2 bin militandan oluşan ELN’in elinde kaç rehine olduğu bilinmiyor. Kolombiya hükümeti, örgütle daha önce 2002 ve 2007 yıllarında müzakere masasına oturmuştu. ELN, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri FARC’tan sonra ülkenin en büyük silahlı örgütü. Hükümet ile FARC arasında 4 yıl boyunca süren müzakereler ise anlaşmayla sonuçlanmıştı. Barış anlaşması 2 Ekim’de yapılan referandumda yüzde 50,2’lik bir oranla reddedilmişti. Devlet Başkanı Santos, barışa katkısından dolayı Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüş, ödülünü iç savaşın kurbanlarına bağışlayacağını duyurmuştu.


5. Papa Francis Kolombiya'da

 • Duration: 74
 • Channel: news
Papa Francis Kolombiya'da

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Kolombiya ziyareti için yola çıktı. Papa Francis’in 5 gün sürecek Kolombiya gezisi, papalık görevine geldiğinden bu yana 20. yurtdışı ziyareti. 1964 ve 1986 yıllarından sonra üçüncü kez bir papa Kolombiya’ya gidiyor. Bogota hükümeti, Papa’nın ziyareti için uzun süredir hazırlanıyor. Kolombiyalılar barış elçisi olarak niteledikleri ruhani liderin gezisi sırasında kullanması için “papamovil” adı verilen özel bir araç bile üretti. Papa Francis, başkent Bogota’nın yanı sıra Villavicencio, Medellin ve Cartagena kentlerine de uğrayacak. Kolombiya hükümeti, papanın ziyaretinden sadece bir gün önce, salı günü Ulusal Kurtuluş Ordusu ELN ile ateşkes imzaladı. Katolik Klisesi’nin de tasdik edeceği anlaşma ile Kolombiya son isyancı grupla da ateşkes yapmış oldu.


6. Kolombiya Hükümeti ELN ile Barış Masasına Oturacak

 • Duration: 61
 • Channel: news
Kolombiya Hükümeti ELN ile Barış Masasına Oturacak

Kolombiya'da, FARC ile imzalanan ancak referandumda kabul görmeyen barış anlaşmasının ardından, hükümet ülkenin ikinci en büyük sol gerilla örgütü ELN, ile masaya oturuyor.Haber http://haberler.com/kolombiya-hukumeti-eln-ile-baris-masasina-oturacak-8846417-haberi/


7. Kolombiya'da ELN Barış Sürecine Katılmak İsteniyor

 • Duration: 98
 • Channel: news
Kolombiya'da ELN Barış Sürecine Katılmak İsteniyor

Kolombiya'da, hükümeti ile FARC arasında imzalanan barış anlaşmasının ardından diğer isyancı grup ELN da barış sürecine dahil olmak istediğini açıkladı.Haber http://haberler.com/kolombiya-daki-baris-anlasmasi-8812083-haberi/


8. Kolombiya'da ateşkes yıl sonuna kadar uzatıldı

 • Duration: 74
 • Channel: news
Kolombiya'da ateşkes yıl sonuna kadar uzatıldı

Kolombiya’da barış anlaşmasının referandumda reddedilmesinin ardından Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasındaki ateşkesin yıl sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. Ülkedeki 52 yıllık savaşı sona erdirme yönündeki çabaları nedeniyle Nobel Barış Ödülü‘ne layık görülen Santos, FARC ile yapılan tarihi anlaşmaya karşı çıkan muhalefetle görüşüyor: “Bu bir ültimatom ya da son tarih değil ancak bu yeni anlaşmanın oluşturulması sürecinin biran önce sonuçlanmasını umuyorum.” Kolombiya hükümeti, FARC’la yürütülen barış süreci sonrası ülkenin ikinci büyük isyancı grubu olarak bilinen Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile de doğrudan barış görüşmelerine başlıyor. ELN son olarak iki Kolombiyalı polis yetkilisine saldırı düzenlemiş, bir rehineyi ise serbest bırakmıştı. Kolombiya’da binlerce kişi, hükümet ile FARC arasında imzalanan barış anlaşmasının uygulanması talebiyle gösteriler düzenliyor. Referandumda “hayır” oyu kullananların çoğu, söz konusu anlaşmaya FARC üyelerine tanınacak aflar ve örgütün siyasi sürece katılımı nedeniyle karşı çıkıyor.


9. 50 Yıllık Terör Örgütü FARC, Silah Bırakıp Adını ve Logosunu Değiştirdi

 • Duration: 62
 • Channel: news
50 Yıllık Terör Örgütü FARC, Silah Bırakıp Adını ve Logosunu Değiştirdi

Kolombiya'da silah bırakarak siyasi alanda faaliyet göstermeye karar veren terör örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) adını ve logosunu değiştirdi. 50 yıllık terör örgütü FARC, siklah bırakıp siyasete girdikten sonra adını ve logosunu değiştirdi. KISALTMASI YİNE AYNI KALDI FARC adını "Halk İçin Alternatif Devrimci Gücü" olarak değiştirirken, kısaltması FARC olarak kaldı. FARC, partinin logosu olarak da "kırmızı gül" seçti. FARC, 50 YILLIK GEÇMİŞİNDE İLK KEZ 17 MART'TA SİLAH BIRAKTI Kolombiya hükümeti ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması çerçevesinde silah bırakma aşamasına, bütün militanlar toplanma alanlarına vardıktan sonra 1 Mart'ta geçilmişti. Haber http://haberler.com/50-yillik-teror-orgutu-farc-silah-birakip-adini-9989691-haberi/


10. Kolombiya: Tarihi anlaşma yeniden müzakere ediliyor

 • Duration: 72
 • Channel: news
Kolombiya: Tarihi anlaşma yeniden müzakere ediliyor

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) yeniden müzakere masasında. Taraflar, 26 Ağustos’ta imzalan barış anlaşmasında değişiklik yapılması amacıyla, Küba’nın başkenti Havana’da bir araya geldi. Görüşmede, anlaşamaya karşı çıkan kesimlerin önerileri değerlendirildi. Müzakere heyeti, barışın sağlanması temelinden uzaklaşmadan, bu öneriler doğrultusunda anlaşma metninde gereken değişikliklerin yapılacağını söyledi. FARC temsilcisi Ivan Marquez, “Bu müzakerenin yapılabiliyor olması iki tarafça da olumlu karşılandı. Yakın tarihte ilk kez, savaş geride bırakılarak sivil halkın ana meselesi ‘barış’ oldu” diye konuştu. Dört yıldır Küba’da sürdürülen müzakereler sonucu imzalanan anlaşma 2 Ekim’de halk oylamasına sunulmuş ve çok az bir farkla reddedilmişti. Anlaşmaya ‘Hayır’ diyenler, FARC’a siyaset yolunun açılmasına ve örgüt üyelerinin affedilmesine karşı çıkıyor. Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), 1960’lı yıllarda Kolombiya Komünist Partisi’nin askeri kanadı olarak kurulmuştu. 52 yıl süren çatışmalarda 220 bin kişi hayatını kaybetmişti.


11. Papa Francis barışa destek için Kolombiya'da

 • Duration: 46
 • Channel: news
Papa Francis barışa destek için Kolombiya'da

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in 5 günlük Kolombiya ziyareti çarşamba günü başladı. Papa Francis, barış sürecine olan desteğini göstermek için Kolombiya’yı 31 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk papa oldu. Papa, başkent Bogota’da Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile eşi Maria Clemencia Rodriguez de Santos tarafından karşılandı. Kolombiya’da, ayrılıkçı FARC hareketiyle 50 yılı aşkın bir süre devam eden iç savaş Küba’nın arabuluculuğunda son bulmuş, silah bırakan FARC geçtiğimiz hafta siyasi partiye dönüşmüştü. Ancak birçok Kolombiyalı, FARC savaşçılarına getirilen af düzenlemesine tepkili. Papa’nın toplumsal uzlaşma için Bogota yönetimine destek vermesi bekleniyor.


12. Latin Amerika liderlerinden Fidel Castro için özel mesajlar

 • Duration: 166
 • Channel: news
Latin Amerika liderlerinden Fidel Castro için özel mesajlar

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro’nun ölümü Latin Amerika’da büyük üzüntüyle karşılandı. Bölgede ‘Amerikan emperyalizmine karşı savaşan kahraman’ olarak çağrılan Castro için liderler özel mesajlar verdi. Evo Morales, Nicolás Maduro y Rafael Correa despiden a Fidel Castro https://t.co/6Mb30UCRTO— Lázaro Persequi (@LazaroPersequi) 26 Kasım 2016 Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales, Castro’yu örnek aldıklarını söyledi: “Fidel Castro büyük bir değerler ve prensipler öğretmeniydi. O, devrimcilerin öğretmeniydi. Onun savaşı sadece Küba için değildi, aynı zamanda Latin Amerika içindi. Fidel’in savaşı özgürlük için savaşan dünya halkları içindi.” Pdte. evoespueblo expresa condolencias al pueblo cubano por deceso de Fidel Castro #Cochabamba #HastaSiempreComandante pic.twitter.com/DnUQjYHvXV— Bolivia TV Oficial (Canal_BoliviaTV) 26 Kasım 2016 Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa da Castro’nun Latin Amerika ve dünyadaki özgürlük hareketleri için ilham kaynağı olduğunu söyledi: “Komutan görevini tamamladı. Latin Amerika için arzuladığımız şeylerin çoğuna esin kaynağı olan yolları açtı; daha adil, daha eşit, daha onurlu bir yol. Küba egemenlik ve asalet örneği teşkil eden bir uzman devlettir. Bütün elde edilenlerin çoğu ebedi komutan Fidel Castro Ruz sayesinde olmuştur.” Rafael Correa lamenta la muerte de Fidel Castro, “un grande” https://t.co/NPKhk09NYe vía notimerica— Yoda Republicano (Sanfermin00) 26 Kasım 2016 Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Castro’nun efsane bir komutan olduğunu söyledi: “Bütün düşüncelerimiz asil Küba halkıyla birlikte. Kahraman cesur Küba ile birlikte. Bütün o yıllar isyan kimliğiyle Küba sevgisiyle insanı ve insanlığı sevme düşüncesiyle dolduruldu. O bir efsaneydi. Komutan Fidel Castro.” #ULTIMOMOMENTO | “Ha pasado a la inmortalidad #Fidel Castro”, afirma NicolasMaduro a través de teleSURtv, pic.twitter.com/W5s6tVhVEL— teleSUR TV (@teleSURtv) 26 Kasım 2016 Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos attığı twitter mesajında “Fidel Castro günlerinin sonunda silahlı mücadelenin çözüm olmadığını fark etti. O, bu uzlaşmazlığın son bulmasına yardım etti.” şeklinde yazdı. Lamentamos la muerte de Fidel Castro. Acompañamos a su hermano Raúl y a su familia en este momento. Nuestra solidaridad con el pueblo cubano— Juan Manuel Santos (@JuanManSantos) 26 Kasım 2016 Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Kolombiya hükümeti ve FARC arasında uzun yıllar sonra imzalanan barış anlaşmasında masada bulunan isimlerden biriydi. Fidel Castro and close friend Maradona, who described the Cuban leader as “a second father” https://t.co/iY7mU8YFEK pic.twitter.com/Nuu9DITkrY— teleSUR English (@telesurenglish) 14 Ağustos 2016 Futbolun efsanesi Maradona uyuşturucu tedavisi için Küba’da kaldığı dört yılda Castro ile yakın dost olduğunu söyledi: “Çok ağladım çünkü o benim ikinci babam gibiydi. Bütün hayatım boyunca ona teşekkür etmek istedim. Çünkü o benimle uyuşturucu hakkında, benim iyileşmem için çok konuştu ve bırakmam i


13. Kolombiya'da yeni barış anlaşması yarın imzalanacak

 • Duration: 90
 • Channel: news
Kolombiya'da yeni barış anlaşması yarın imzalanacak

Kolombiya hükümeti ile Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) üzerinde uzlaştığı yeni barış anlaşması başkent Bogoto’da yarın imzalanacak. Anlaşma bu kez referanduma götürülmeyecek. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ulusa sesleniş konuşmasında, barış anlaşmasının Kongre’de ele alınıp oylanmasının en uygun yol olduğunu söyledi: “Her türlü öneri ve alternatifleri dinledikten ve FARC’la uzlaştıktan sonra bu yeni anlaşmayı onaylamanın en uygun ve meşru yolunun ülkenin Kongresi’nden geçtiği ortada. Orada ülkedeki tüm görüşler ve siyasi seçenekler temsil ediliyor.” İlk anlaşmaya karşı çıkan eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin başını çektiği “hayır” cephesi ise hükümetle yapılan toplantıdan sonra yeni anlaşma karşısında seçmenlerine sivil itaatsizlik çağrısı yaptı: “Burada önemli olan hükümetin dokunulmazlığı ve uyuşturucu kaçakçılığını kabullenmemesi.” Yeni anlaşmada ‘özel mülkiyet hakları’ ve suç içeren eylemlere katılmış militanların durumuna ilişkin bazı değişiklikler yapıldığı belirtildi. Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da FARC ile hükümet arasında 52 yıllık iç savaşı sona erdirmek için imzalanan ilk barış anlaşması 2 Ekim’de düzenlenen referandumda reddedilmişti.


14. Kolombiya Brexit sonrası için İngiltere ile işbirliği arıyor

 • Duration: 64
 • Channel: news
Kolombiya Brexit sonrası için İngiltere ile işbirliği arıyor

Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos İngiltere’de. Ziyaret bir Kolombiya Devlet Başkanı‘nın İngiltere’yi ilk ziyareti olması yönüyle de özel anlam taşıyor. Kraliçe Elizabeth ile görüşen Santos’un programinda Avam ve Lordlar kamarasında konuşma yapması da bulunuyor. 3 günlük ziyaretin bir bölümünün ise Kuzey İrlanda’ya ayrılması da bekleniyor FARC örgütüyle yıllar sonra barış anlaşmasına varması dolayısıyla Nobel Barış Ödülü‘ne layık görülen Santos zorlu barış görüşmesi maratonu için İngiliz hükümetiyle Kuzey İrlanda bağımsızlık hareketi arasındaki görüşmelerden ilham aldığını açıklamıştı. Ziyaretin ana eksenini ise ekonomi oluşturuyor: “İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki gelişmeleri izleyen biri olarak bu mecliste tekrar ifade etmek isterim ki; Kolombiya, İngiltere ile ticaret ve yatırım işbirliğini geliştirmek için gerekli istek ve iradeye sahiptir.” Kolombiya devlet başkanına Kraliçe Elizabeth tarafından Buckingham Sarayı koleksiyonunun bir bölümü bizzat tanıtıldı. Santos gezisinin ikinci gününde İngiltere Başbakanı Teresa May ile biraraya gelecek


15. FARC referandum öncesi özür diledi

 • Duration: 68
 • Channel: news
FARC referandum öncesi özür diledi

Kolombiya, kanlı iç savaşı sona erdiren barış anlaşmasını referandumda oylamaya hazırlanıyor. Referandum öncesi, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) 1994’te meydana gelen Chinita katliamından dolayı özür diledi. FARC yöneticilerinden Ivan Marquez, 35 kişinin katledildiği saldırıyla ilgili “hatamızı kabul etmek bize bir şey kaybettirmez” ifadelerini kullandı: “Bu savaş boyunca sebep olduğumuz tüm acılar için büyük bir alçak gönüllülükle özür diliyorum. Hepimiz hayatımızda hatalar yaptık, bazı hataların sonuçları diğerlerinden daha ağır oldu. Bunu kabul ederek hiçbir şey kaybetmeyiz.” Panama sınırındaki bölge hükümet güçlerinin etkisizliğinden dolayı toprak sahiplerinin oluşturduğu silahlı gruplarla FARC arasında şiddetli çatışmalara sahne olmuştu. FARC ve hükümet güçleri arasında 50 yılı aşkın bir süre devam eden çatışmalar ardında 260 binden fazla ölü bıraktıktan sonra 26 Eylül’de imzalanan barış anlaşmasıyla sona erdi. Örgütü silahlarından arındırıp siyasi partiye dönüştüren anlaşma 2 Ekim’de halk oylamasına sunuluyor.


16. Kolombiya'da FARC ile uzlaşı hem sevindirdi hem kızdırdı

 • Duration: 90
 • Channel: news
Kolombiya'da FARC ile uzlaşı hem sevindirdi hem kızdırdı

Kolombiya hükümeti ve ayrılıkçı sol örgüt FARC‘ın, nihai barış anlaşmasının imzalanması konusunda uzlaşması sevindirdi. Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, barış anlaşmasının en geç 23 Mart 2016’ya kadar imzalanacağını ve anlaşmayı takip eden 60 gün içinde FARC’ın silah bırakacağını açıklamıştı. Haber, Kolombiya’nın başkenti Bogota sokaklarında sevinçle karşılandı: “Bu çok önemli bir adım. 50 yıl sonra savaş bitecek. Kolombiyalılar barış içinde yaşayacak.” “Eğer bu süreç başarısızlıkla sonuçlanırsa, bu herkes için kötü olur. Güven kaybolur. Hepimiz barışın tesis edilmesini istiyoruz. Tek isteğimiz bu” Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve ordu arasındaki savaş 50 yılı aşkın bir süredir devam ediyordu. Resmi verilere göre çatışmalarda çoğu sivil 220 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu sırada eski Kolombiya devlet başkanı Alvaro Uribe yaptığı açıklamada, anlaşmanın insanlığa karşı işleyen suçlara ödül niteliğinde olduğunu söyledi. Eski devlet başkanı açı


17. Kolombiya Devlet Başkanı Santos: "Silahlı siyaseti asla kabul etmeyeceğiz"

 • Duration: 490
 • Channel: news
Kolombiya Devlet Başkanı Santos:

İki yıl önce Kolombiya hükümeti, silahlı mücadeleden tam yarım asır sonra, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile Küba’da müzakere masasına oturdu. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos barış istiyor ancak savaş sonrası dönemin uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu da söylüyor. euronews muhabiri Marta Vivas Chamorro’nun sorularını yanıtlayan Devlet Başkanı Santos, Kolombiya’nın barışa doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediğini, bunun uyuşturucu ticareti ile olan mücadeleye, ülke ekonomisine ve refahına olumlu yansıdığını ifade etti. euronews: “Avrupa Birliği’nin (AB) siyasi ve maddi desteği sizin için çok önemli. Birlikten ne kadar yardım çıkacağını umuyorsunuz?” Juan Manuel Santos: “Ziyaretimizin temelinde barış görüşmelerinin sonuca bağlanmasını hızlandıracak siyasi desteği aramak yatıyor. Bu hususta iki önemli madde önceliğimiz. En karmaşık ve zor olanı uluslararası kamuoyunu arkamıza almak. Uluslararası destek büyük öneme haiz. Barış sürecine katkı amaçlı, barış sonrasında hayata geçirilecek projeleri finanse edebilmek için, AB’nde kurumsal bir fon oluşturulması adına başlattığımız çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Bu fonla alakalı olarak net bir rakam henüz belirlenmedi. Finans kaynaklarından, belirli bir miktarın garantisini almak peşinde değiliz.” euronews: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) FARC ile anlaşmaya çok yakın olduğunuzu belirtmiştiniz. Sizce ne kadar yakınsınız?” Juan Manuel Santos: “Zaman verebilmek imkansız. Görüşmeleri ne kadar kısa sürede sonuca bağlarsak o kadar kişinin hayatını kurtarır, yaşanan zulmü de sonladırmış oluruz.” euronews: “Bu sene içerisinde olacağına ümidiniz var mı?” Juan Manuel Santos: “Gerçekçi olmak gerekirse; hayır. Müzakerelerin bu yıl tamamlanmasını beklemiyoruz. Ama en kısa zamanda olacağına umudumuz sonsuz.” euronews: “Sonlandırma aşamasındayız dediniz, bundan sonra ne gibi zorluklar sizi bekliyor?” Juan Manuel Santos: “En zoru daha çözülemedi. En meşakkatli mesele kurbanlarla alakalı. Bunu ‘geçiş adaleti’ olarak adlandırıyoruz. Daha da açıklamak gerekirse, barışçıl bir geçişin sağlanması için bu ara dönemde adaletin nasıl sağlanacağına cevap bulmak. Bu her silahlı çatışmada olduğu gibi burada da sorunların en başında geliyor.” euronews: “Avrupa ziyaretiniz sırasında belirli projeleri gündeme getirdiniz mi veya getirecek misiniz? Finansman için öncelikler neler?” Juan Manuel Santos: “Kolombiya’da barış sadece Kolombiyalıların yararına olmayacak. Bu barıştan bölge ülkeleri hatta tüm dünya faydalanacaktır. Bunun nedeni ise gündemimizdeki başlıca madde olan uyuşturucu trafiği. Yasa dışı uyuşturucu yetiştirilmesinin önüne geçmek ve uyuşturucu tacirleri ile mücadele etmek için gerillalarla hükümet düzeyinde işbirliği sağladık. Kolombiya kokain ticaretinde başı çekiyor. Bizim ülkemizden çıkan kokain Avrupa’da ve tüm dünyada satılıyor. Gerillalar uyuşturucu tacirlerine yataklık yapmak yerine bunlarla başa çıkmak için devletle birlikte hareket ediyor, bunun ne demek olduğunu bir düşünün. Bunun yanı sıra ormanların katledilmesi azalacağından doğaya da olumlu etkileri olacaktır. Kolombiya metrekareye düşen oranıyla biyo-çeşitlilik alanında en zengin ülke konumunda.” euronews: “Mali yardım eşitsizliğin giderilmesine de katkıda bulunacak mı?” Juan Manuel Santos: “Tabi ki, halihazırda bu yönde bir politika izliyoruz. Son dört yıl içerisinde, Latin Amerika ülkeleri arasında yoksulluk oranını en fazla aşağı çeken ülke Kolombiya oldu. Daha katedilecek çok yolumuz var ancak ana hedefimiz bu doğrultuda. Kolombiya için vizyonum; barış içinde, daha adil, daha iyi eğitim imkanları olan bir ülke.” euronews: “Uyuşturucu meselesine geri dönersek, BM’in bir raporunda Kolombiya’da geçtiğimiz yıl kokain üretiminde yüzde 13 azalma görüldüğü kaydedildi. Hala çok sayıda üretici var. Sizin de dediğiniz gibi Kolombiya bu hususta en önde. FARC‘ın mücadelesini bir kenara bırakacak olursak hükümet uyuşturucu üreticileri ve tacirlerine karşı nasıl önlemler alıyor.” Juan Manuel Santos: “Kolombia demokrasisine bir zamanlar hükmeden o büyük mafya artık yok, bu sebeple çok başarılar elde attık. Mafya patronları artık ya parmaklıklar ardında ya da mezarda. Fakat uyuşturucu ticaretini bitiremedik. Avrupa’dan, Amerika’dan veya dünyanın diğer ülkelerinden talep sürdükçe birileri kokain üretmeye hep devam edecek.” euronews: “Son haberlerde FARC‘ın kurbanlar için af istediğinden bahsediliyor. Siz FARC üyelerinin parlamentoya alınıp siyasi hayatta söz sahibi olmalarını doğru ve adil buluyor musunuz? Bu konuda fazlasıyla muhalif sesler yükseliyor.” Juan Manuel Santos: “Barışın amacı zaten bu. Bu çerçevede silahlarını bırakmaları, şiddeti durdurmaları gerekiyor. Ancak bu şekilde demokratik yollarla siyasete devam edebilirler. Barış süreci budur. Parlamentoda koltuk kazanıp kazanamayacaklarına bakacağız. Anlaşmanın bir parçası bu konuda olabilir. Ulaşmaya çalıştığımız hedef, onların siyasi mücadelelerini silah ve şiddete başvurmadan devam ettirebilmeleri.” euronew