Search your favorite song for free

1. Kiev'den Rusya yanlısı işgalcilere anayasal haklar geliyor

 • Duration: 69
 • Channel: news
Kiev'den Rusya yanlısı işgalcilere anayasal haklar geliyor

Ukrayna’nın doğu bölgelerinde kamu binalarını işgal eden Rus taraftarı göstericilere Kiev yönetimi barış dalı uzattı. Ukrayna Parlamentosu’nda yapılan toplantının ardından bir açıklama yapan Başbakan Arseni Yatsenyuk işgalcilere daha fazla özerklik ve Rusça’nın statüsünün değiştirilmesi sözü verdi: “Ukrayna hükümeti bölgelerin güçlerini artıracak anlaşılabilir bir anayasal reformu yönetmeye hazırdır. Rusça’ya özel bir statü kazandıracağız ve bunu savunacağız.” Buna rağmen ülkenin doğusundaki Slavyansk’taki kamu binalarını işgaller sürüyor. Ayrıca silahlı eylemciler kentin kontrolünü de ellerinde tutuyor. İşgalciler binaları terk etmelerinin ülkede düzenlenecek bir referandumla mümkün olabileceğini belirtiyor. Perşembe günü Cenevre’de toplanan Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna “tüm yasa dışı grupların silahlarını bırakması ve işgal altındaki binaların, sokak ve meydanların terk edilmesi gerektiği” konusunda anlaşmıştı.


2. Lavrov: Cenevre anlaşması uygulanmıyor

 • Duration: 80
 • Channel: news
Lavrov: Cenevre anlaşması uygulanmıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’daki krizle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Cenevre’de geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda Kiev yönetimi ile varılan anlaşmadan uzaklaşıldığı uyarısında bulundu. Resmi bir ziyaret için Moskova’da bulunan Mozambikli mevkidaşı ile kamera karşına geçen Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an en önemli olan şey şiddetin her türlüsünü önlemek. Bu, Cenevre anlaşmasının da başlangıç noktası, Ukrayna’da birbiriyle anlaşmazlık içindeki tüm taraflardan talep edilen şey de bu. Fakat Cenevre anlaşmasının ne bu ne de diğer konularda uygulandığını söylemek mümkün. Dahası, Kiev’de iktidarı kuşatanlar tarafından Cenevre anlaşmasını ağır bir şekilde ihlal eden adımlar atılıyor.” Söz konusu anlaşma; Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı grupların işgal ettiği kamu binalarını boşaltmasını, ülkede yerel yönetimlerin yetkilerini artıran yeni bir anayasal düzenlemeye gidilmesini ve Rusya’nın sınırdaki askerlerini çekmesini öngörüyordu. Ukrayna’da şiddetin bir önce bitmesini hedefleyen Cenevre anlaşmasının imzalanmasından yalnızca birkaç gün sonra ülkenin doğusundaki Slovyensk’te çıkan çatışmalarda en az üç kişi hayatını kaybetti. Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’den yeni bir hamle geldi. Putin, eski Sovyetler Birliği ülkelerinde yaşayan ve halen Rusça konuşanların Rus pasaportu almalarını kolaylaştıran yasal düzenlemeyi onayladı.


3. Poroşenko'nun evdeki planı çarşıya uyacak mı?

 • Duration: 178
 • Channel: news
Poroşenko'nun evdeki planı çarşıya uyacak mı?

Yeni Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko krizden çıkış planını kademeli olarak açıklamaya başladı.euronews Kiev muhabiri Sergio Cantone, ülkedeki son durumu değerlendirdi. Lilia Rotoloni, euronews: “Bugün duyduğumuz gibi ülkenin doğusundaki tek taraflı ateşkes uygulanabilir bir seçenek mi?Ayrılıkçılar buna nasıl tepki verir?” Sergio Cantone: “Ateşkes Cumhurbaşkanı Poroşenko için bir gerekli. Bu onun siyasi planını ve reformlarını uygulaması için gerekli. Ancak ülkenin doğu kısmı, özellikle Kiev’in ayrılıkçılar veya Rusya yanlısı diye adlandırdığı kısım, Poroşenko’nun önerdiği ateşkes teklifini kabul edeceğe benzemiyor. Neden? Çünkü onlar Poroşenko’nun otoritesini tanımıyor.” euronews: “Poroşenko tarafından teklif edilen kabine değişikliği Kiev’deki yeni iktidarı tamamen meşrulaştırma yolunda ilk adım oldu. Sence bu yeni isimler üzerinde Kiev’de olduğu kadar Moskova’da da uzlaşı sağlanabilir mi?” Cantone: “Öncelikle ülkedeki diplomasi şefinden başlayalım. Eski Dışişleri Bakanı Dechtchitchsa Moskova’nın desteklediği bir isim değil., özellikle de geçtiğimiz cumartesi günkü olaydan sonra. Yeni bakan ise eski bir büyükelçiydi. Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi’ydi. Rusya’nın Ukrayna Büüykelçisi ile görüşmeleri yürüten de oydu. Tüm bunlar yeni bakana Moskova ve Rusya’nın gözünde pozitif bir meşrutiyet verebilir.” euronews: “Poroşenko erken seçim çağrısı yapmak istiyor. Ancak önce parlamentodan yeni seçim yasası ve gücün merkezi iktidardan yerel yönetimlere dağıtılmasını öngören anayasa değişikliği için destek bulmak zorunda. Sence Poroşenko’nun parlamentoda çoğunluk desteği yokken bu gerçekçi bir plan mı?” Cantone: “Yeni bir parlamento oluşturulabilmesi için anayasal değişikliklerde daha ileri adımlar atmak veya anayasada revizyona gitmek gereklidir. Yeni bir parlamento reformların güvenilirliğini arttıracaktır. Biliyorsunuz ki reformlar şu an çok hassas çünkü Ukrayna krizi bir taraftan iktidarın yerelleştirilmemesinin eksikliği diğer yandan ise abartılmış bir özerklik isteğinin çatışması sebebiyle doğdu.”


4. Ukrayna'nın doğusunda barış eylemi

 • Duration: 61
 • Channel: news
Ukrayna'nın doğusunda barış eylemi

Uluslararası toplum, Ukrayna’da Kiev yönetimi ve Rusya yanlısı ayrılıkçılara Minsk Ateşkesi’ne sadık kalmaları çağrıları yaparken vatandaşlar da çatışmaların son bulması için seslerini yükseltiyor. Ülkenin doğusunda diken üstünde yaşayan Donetsk bölgesi sakinleri dün yaptıkları protesto eyleminde kalıcı barış taleplerini dile getirdi: “Bu savaş çok aptalca! Kimseye öfkeli değilim; Ukraynalı, Tatar ya da Rus farketmez. Burada önemli olan insan hayatı.” “Ayrılıkçılara destek olanlar da pişman. Halk kaybetti. Herkes bizi aldattı. İşin özeti bu. Şimdi kimse bizi ne umursuyor, ne önemsiyor ne de anlıyor. Herkes bizi görmezden geliyor.” Kiev’den özerklik ilan eden Donetsk’teki Rusya yanlısı yönetim ise yerel halkın protesto eylemine tepki gösterdi. Tam bağımsızlığın sağlanması için gerekirse savaşmaya devam edecekleri yönünde açıklamada bulundu. İki yıldır 6 binden fazla kişinin öldüğü Ukrayna iç savaşında son olarak Minsk Ateşkesi devreye girdiğinde silahlar susmuştu. Fakat zaman


5. Ukrayna'daki referandumda 'oy sahteciliği' iddiası

 • Duration: 109
 • Channel: news
Ukrayna'daki referandumda 'oy sahteciliği' iddiası

Uluslararası tepkilere rağmen Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların organize ettiği bağımsızlık referandumu için oy verme işlemi sürüyor. Donetsk ve Luhansk kentlerinde sandıkların kurulduğu, Slowyansk yakınlarında ise silahlı gruplarla Ukrayna güçleri arasında yer yer çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Slavyansk’ta oy veren bir ayrılıkçı referandumu şu sözlerle değerlendiriyor: “Bağımsız bir cumhuriyet olmak istiyoruz. Bundan başkasını istemiyoruz. Şimdiki durumdan farkı ise kendi dilimizi kullanmak ve sorunlarımızı kendimiz çözmek istiyoruz.” Ukrayna medyasına göre, Slovyansk’ta “evet” işareti konmuş binlere oy pusulası taşıyan bazı kişiler göz altına alındı. Ayrılıkçılar ise referandum ile sorunların çözüleceğini düşünüyor: “Etrafta süren çatışmalar bizi korkutmuyor. O kadar sıkıntı yaşadık ki bu durum artık bizi ürkütmüyor. Normal bir şeklide oy kullanabilirsek sorunlar biter, herşey daha iyi olur.” Ukrayna merkezi yönetimi referandumu tanımadığını açıkladı. Rusya yanlısı silahlı gruplar ise, oy verilen şehirlerin Kiev güçleri tarafından kuşatıldığını iddia etti. “Bazı kaynaklar 30 kadar tankın ve 10’dan fazla askeri aracın Starobilsk kentinden buraya doğru geldiğini söylüyor. Kiev yönetimi bu araçların sınıra gittiğini ve sınır güvenliği görevini yapacağını iddia ediyor. Ancak görünen o ki Luhansk‘ı kuşatmaya geliyorlar.” Silahların ve tartışmaların gölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların yaptığı referandumda sandıkların yerel saatle 22:00’de açılacağı duyruldu. Oylamaya katılım oranı konusunda ise çelişkili rakamlar geliyor.


6. Ukrayna'da yuvarlak masa toplantıları da çatışmaları engellemedi

 • Duration: 66
 • Channel: news
Ukrayna'da yuvarlak masa toplantıları da çatışmaları engellemedi

Ukrayna’da kriz derinleşmeye devam ediyor. Ülkenin Slovyansk gibi doğu bölgeleri Rusya taraftarları ile Kiev yönetimine bağlı güçler arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Ayrılıkçıların başlıca kalelerinden biri olarak kabul edilen Kramatorsk’ta birçok askerin yaralandığına dair haberler geliyor. Geçtiğimiz salı da aynı bölgede 7 askerin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Bu haberin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Ukraynalıların Ukraynalıları öldürmekte olduğunu ve ülkenin hızla bir iç savaşa sürüklendiğini” iddia etmişti. Rusya’dan gelen açıklamalara boyun eğmeyeceklerini belirten Kiev yönetimi ise krize çözüm arayışlarına başkent Kiev’de çarşamba günü düzenlenen yuvarlak masa toplantıları ile devam etti. Geçici hükümet ve bölgesel liderlerin katıldığı toplantıda Rus yanlısı ayrılıkçılar yer almadı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada silahların bırakılması ve işgallerin sona ermesi durumunda müzakereye hazır olunduğu mesajı verildi. 25 Mayıs’ta Başkanlık seçimlerin


7. Rusya yanlısı ayrılıkçılar Slavyansk'tan geri çekiliyor

 • Duration: 59
 • Channel: news
Rusya yanlısı ayrılıkçılar Slavyansk'tan geri çekiliyor

Rusya yanlısı ayrılıkçıların Ukrayna ordusunun askeri operasyon için birliklerini sevk ettiği Slavyansk kentinden geri çekildiği belirtiliyor. Ülkenin doğusundaki kentin kenar mahallelerinde Ukrayna askerleri ile ayrılıkçı silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Görgü tanıkları haftalardır Rusya yanlısı silahlı grupların kontrolünde bulunan Slavyansk’ta ağır silahların ateşlendiğini ifade etti. Kiev yönetimine bağlı güvenlik güçlerinin kentin kenar mahallelerinden birindeki bir televizyon kulesini kontrol altına aldığı ve isyancıların Slavyansk‘ın içine doğru çekildiği bildiriliyor. Çatışmalarda yaralanan Ukrayna askerlerinin sayısı ile ilgili çelişkili bilgiler geliyor. İçişleri Bakanlığı Slavyansk bölgesindeki operasyonda Ukrayna askerlerinden en az 4‘ünün hayatını kaybettiğini, 30’unun da yaralandığını kaydetti.


8. Minsk zirvesinde hedef kalıcı barış

 • Duration: 78
 • Channel: news
Minsk zirvesinde hedef kalıcı barış

Ukrayna krizine çözüm bulmak amacıyla Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderleri yarın Belarus’un başkenti Minsk’te bir araya geliyor. Kalıcı barışın sağlanması için masaya oturacak tarafların gündeminde ilk olarak ağır silahların çekilmesi ve tampon bölgenin oluşturulması var. Moskova ve Kiev geçtiğimiz yıl Eylül ayında Ukrayna’nın doğusunda 30 kilometrelik tampon bölge kurulması konusunda anlaşmıştı. Ancak plan uygulamaya konulamadı ve çatışmalar bu bölgelerde de devam etti. Krizin başından bu yana da yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybetti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande yoğun diplomasi trafiğini sürdürüyor. Hollande kalıcı barıştan umutlu olduğunu söyledi: “Her şeyi yapmak zorundayız. Şansölye ve ben sorun için küresel bir çözüm, bir anlaşma sağlanması için bu toplantının son anına kadar özel bir çaba harcayacağız. Ukrayna’nın doğusundaki kritik nokta Donetsk’te Rusya yanlısı ayrılıkçılar ağır silahlarla şehir merkezinde boy gös


9. Ukrayna'nın doğusu yeniden ateş çemberi

 • Duration: 76
 • Channel: news
Ukrayna'nın doğusu yeniden ateş çemberi

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve Kiev güçleri arasında çatışmalar yeniden şiddetlendi. Bu yıl 12 Şubat’ta Minsk’te imzalanan ateşkes anlaşmasını ihlal eden taraflar özellikle Donetsk bölgesinde karşı karşıya geliyor. Ayrılıkçılar amaçlarının başkente ulaşmak olduğunu söylüyor: “Eğer Minsk Anlaşması olmasaydı şimdiye kadar Kiev’e dayanmış oldurduk. Fakat bizim silahlarımız zincirlendi. Biz de hala burada Donetsk’teyiz.” Çatışmaların gölgesinde diken üstünde yaşayan bölge halkı her geçen gün kalıcı ateşkesin hayata geçmesinden umudunu kesiyor: “Saklanacak hiçbir yer yok. Tavşan gibi çalılıkların arasına saklanamayız. Bundan bıktık artık. Bu berbat durum bir yıldan fazla bir zamandır devam ediyor. Askerler her yeri yıktı. Gece gündüz ateş ediyorlar. Kimse bundan mutlu olamaz. Biz daha iyi şartlarda yaşamak istiyoruz.” Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna 9 bin asker konuşlandırdığını iddia ediyor. Bu hafta içinde Almanya’da ya


10. Doğu Ukrayna: Son çatışmalarda Moskova ve Kiev'den karşılıklı suçlamalar

 • Duration: 73
 • Channel: news
Doğu Ukrayna: Son çatışmalarda Moskova ve Kiev'den karşılıklı suçlamalar

Ukrayna’nın doğusunda altı aydan sonra ilk kez silah sesleri duyuluyor. Ukraynalı askeri kaynaklar tank ve ağır silaha sahip Rusya yanlılarının Mariupol kenti yakınlarında kendilerine saldırdıklarını iddia etti. Bölgeden ölü haberleri geliyor. Hafta başından bu yana devam eden çatışmaların artmasından endişe duyuluyor. Kiev ve Moskova hükümetleri ise son saldırılarda birbirlerini suçladı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin sözünü esirgemedi: “Donetsk ve Luhansk ile birlikte bütün bu saldırılar Rusya tarafının Minsk anlaşmasına uymadığını gösteriyor.” Minsk anlaşması Kiev hükümeti ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında ateşkesin yolunu açmıştı. Ukrayna, doğusundaki bölgeye daha fazla otonomi tanıyacağını ve ağır silahlarını geri çekeceğini taahhüt etmişti. Bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti temsilcisi Denis Pushlin ise Kiev’in olayı çarpıttığını savunuyor: “Ne yazık ki, Kiev hükümetinin Minsk anlaşmasına riayet etmediğini görüyoruz. Yine Kiev tarafı


11. Ukrayna'da bölünme tartışması

 • Duration: 75
 • Channel: news
Ukrayna'da bölünme tartışması

Ukrayna’nın Avrupa Birliği yanlısı batı bölgeleri ile Rusya’nın etkisindeki doğu kesimlerinin geleceği tartışma konusu oldu. Hem ülke içinden hem de uluslararası çevrelerden toprak bütünlüğünün korunmasına dönük güçlü mesajlar geliyor. Yanukoviç‘in ardından parlamento kararı ile geçici Cumhurbaşkanı olan Oleksandra Turçinov, ‘Avrupa ile entegrasyon sürecine öncelik vereceklerini’ açıkladı. Devlet televizyonuna konuşan Turçinov, ‘Yeniden Avrupalı ülkelerden oluşan ailenin bir parçası olma yoluna dönmeli bununla birlikte Rusya Federasyonu olan ilişkilerimizin önemini de anlamalıyız.’ ifadelerini kullandı. Bu arada Rusya, kanlı sokak olayları sonrasında Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç‘in görevinden azledildiği Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Kiev Büyükelçisi’ni Moskova’ya çağırdı. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ise dün katıldığı bir televizyon programında Rusya’ya uyarıda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahale olasılığı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Rice, ‘Bunun çok büyük bir hata olacağını’ söyledi. ‘Bir ülkenin bölünmesi; ne Ukrayna, ne Rusya, ne Avrupa ve ne de ABD’nin yararına olur’ dedi. Dün İngiltere ve Almanya’dan da benzeri mesajlar gelmişti. Moskova yönetimi, Yanukoviç‘in görevine son verilmesini bir ‘darbe’ olarak değerlendiriyor.


12. Slavyansk'ta şiddetli çatışmalar: 4 Ukrayna askeri öldü

 • Duration: 81
 • Channel: news
Slavyansk'ta şiddetli çatışmalar: 4 Ukrayna askeri öldü

Ukrayna’nın doğusundaki Slavyansk kentinde Kiev yönetimine bağlı güvenlik güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçı silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. İçişleri Bakanlığı bölgedeki operasyonda Ukrayna askerlerinden en az 4‘ünün hayatını kaybettiğini, 30’unun da yaralandığını belirtti. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor: “Sağlık ekipleri gelmeden önce ona ilk müdahaleyi yaptık. Şimdi ise kurtulması için dua edeceğiz.” Haftalardır Rusya yanlısı silahlı grupların kontrolünde bulunan Slavyansk’taki çatışmalarda yaralananların sayısı ile ilgili çelişkili bilgiler geliyor. Kentin yakınlarında Ukrayna ordusuna ait bir helikopterin daha Rusya yanlıları tarafından düşürüldüğü kaydedildi. Geçen hafta da Slavyansk‘ın sadece birkaç kilometre dışında Ukrayna’nın iki helikopteri ayrılıkçı gruplar tarafından vurulmuştu. Görgü tanıkları bölgede ağır silahların ateşlendiğini ifade etti. Halk evlerini barikatlar kurarak korumaya çalışıyor. Kiev yönetimine bağlı güvenlik güçlerinin kentin kenar mahallelerinden birindeki bir televizyon kulesini kontrol altına aldığı ve isyancıların Slavyansk‘ın içine doğru çekildiği bildiriliyor.